Розпочав свою роботу онлайн ресурс «Платформа Центрів Дія»
Сервіс «Місцеві електронні петиції»
Сервіс «Консультації з громадськістю»

У рамках реалізації транскордонного проекту на Косівщині відбувся майстер-клас з кераміки

Незабутні емоції і враження від Косівщини та косівської кераміки отримали гості-учасники заходу, який відбувся у рамках реалізації проєкту «Світ Карпатських Розет – заходи із збереження унікальності культури Карпати», фінансованого Європейським Союзом через ЄІС Програму транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Чотири натхненні дні в Карпатах минули швидко, легко, практично непомітно, залишивши по собі багато приємних спогадів та знань про особливе косівське ремесло – гончарство.

Знайомство учасників один з одним та програмою дійства відбулося в колоритному ресторані «Водограй», на березі річки Рибниці неподалік популярного відпочинкового місця «Косівського гуку». Вітали гостей ґазди Косівщини, а також організатори проєкту, які вразили учасників не лише цікавою програмою та традиційними стравами, а ще й правдивими гуцульськими троїстими музиками. Особливо захоплено слухали бенефіціари з Польщі та гостя з Америки.

Другий день розпочався рано, адже попереду чекав майстер-клас з кераміки від Сергія Дутки – талановитого митця, художника-кераміста, який не лише показав усі етапи творення традиційних керамічних кахлів, тарілок, специфіку кольористики косівської, пістинської та кутської кераміки, але й дав можливість кожному відчути себе гончарем. Кожен з учасників майстер-класу мав змогу зліпити із звичайного шматка глини свою унікальну миску або чашку, а також – запроектувати тарілку. З подвір’я майстра учасники поїхали наповнені новими враженнями та знаннями про особливі традиції автентичного ремесла, яке успішно продовжує розвиватись.

Після відвідин майстерні настав час подивитися на те, як, власне, просувається робота над реконструкцією будівлі колишнього килимового цеху виробничо-художнього об’єднання «Гуцульщина», де згодом, на першому поверсі, розміститься Центр карпатської культури, мета створення якого полягає у збереженні традиційних ремесел Косівщини, а також – у можливості їх розвивати та демонструвати усім охочим. Після огляду приміщення та обговорення питань, які цікавили учасників, гості мали можливість прогулятися Косовом, покупатися у річці Рибниці та поспілкуватися, поділившись враженнями від активного проведеного дня.

Візитом до Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтв розпочався третій день знайомства з Косовом. Старовинний одяг, прикраси, музичні інструменти та предмети щоденного вжитку гуцулів зачаровували та вражали водночас, як і майстерність студентів, роботам яких присвячена окрема частина музею.

Про застосування та роль певних речей, як на приклад плесканців, «колача», дерев’яного сідла для коня чи череса, музейним працівникам доводилося розказувати окремо, бо дехто бачив такі речі вперше. Детальніше ж із виробами гончарів та керамістів, їх розвитком та історією познайомили візитерів міста у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Кольористика, форми, застосування, розвиток, види кераміки та цілі династії гончарів – знаннями про усе це тепер можуть похвалитися учасники проєкту після лекції Олександри Кушнір, викладачки Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва. Закріпити інформацію про почуте на лекції гості мали можливість під час відвідин обласного фестивалюі кераміки «Мальований дзбаник», який дивував не лише розмаїттям кераміки, але й концертом народних пісень, гуморесками та перформансами.

Гості з Польщі та учасниця із Америки були захоплені колоритом української пісенності та унікальністю вишиванок, якими ряснів фестиваль. Увечері всі ділилися враженнями, які коротко можна сформулювати так – Косівщина вражає, кераміка закохує в себе, а атмосфера і гори змушують повернутися сюди знову.

Останнім пунктом знайомства з Косівським районом був Маєток Святого Миколая, який приймав гостей на четвертий день проєкту. У будиночку та на подвір’ї Миколая всі згадали, як були дітьми, писали листи,чекали свята та не припиняли ділилися враженнями від попередніх трьох днів. І дивлячись із ґанку оселі Святого Миколая на гірські краєвиди, учасники майстер-класу попрощалися з ними, повертаючись у Львів, Чернівці, Івано-Франківськ, Тустань, Колочаву, наповнені неймовірними враженнями, переконаннями у тому, що міжнародні проекти є додатковим і важливим інструментом у збереженні, розвитку та промоції унікальної культурної і природної спадщини Карпат.

Ілона Миколаїшин
м.Косів 23-26.08.2019


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту