Розпочав свою роботу онлайн ресурс «Платформа Центрів Дія»
Сервіс «Місцеві електронні петиції»
Сервіс «Консультації з громадськістю»

Історії з проектів – 4. Розети – нетрадиційний підхід до традицій

Транскордонні проекти – це не лише показники, бюджети, звіти та платежі. Хоча вони є невід’ємними елементами будь-якого проекту, та кожен з них приховує, перш за все, конкретні ідеї, цінності та мрії людей, які їх реалізують, а крім цього розповіді тих, хто отримав користь від їхньої реалізації.

Ми хочемо ознайомити вас з деякими з них через «Історії з проектів» – цикл, в якому ми показуємо людський (але й також тваринний – як, напр., у I-ій розповіді) вимір наших вибраних проектів. Запрошуємо вас ознайомитись з ними.

4. Розети – нетрадиційний підхід до традицій

…Його завжди зачаровувала краса навколишнього світу, а ще те, як людські руки творять дивовижні речі із звичайних матеріалів. Його земля, Гуцульщина, дала світові чимало великих художників та майстрів. У чому її секрет – у  неймовірних гірських краєвидах, дбайливо збережених прадавніх традиціях чи якісь вродженій любові до прекрасного, що тече у жилах її мешканців? Як би там не було, ця місцевість стала своєрідним центром культурного паломництва ще у ХІХ столітті – художники, письменники та музиканти приїжджали сюди за натхненням. Йому пощастило бути частиною цього світу і займатися тим, що подобається йому найбільше – художньою керамікою.

Сергій Дутка родом із селища Лисець Івано-Франківської області. Змалку любив малювати, батьки заохочували його талант. Відтак вступив до Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва на спеціальність «художня кераміка» та продовжував навчання у Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва. Спочатку поєднував творчість із викладанням у своєму училищі, але в якийсь момент вирішив повністю присвятити своє життя творчій праці, тож полишив викладацьку діяльність. Сергій відкрив керамічну майстерню у селі Рожнів, експонує та продає свої твори, проводить майстер-класи. Гончарну піч побудував власноруч.

«Момент очікування, коли готові вироби дістаються з печі, – це як очікування подарунків від святого Миколая. У ньому завжди є елемент несподіванки, магії», – ділиться Сергій.

Одна з персональних виставок Сергія Дутки мала назву «Нетрадиційнотрадиційне», і це найточніше слово, що описує його мистецтво. Його твори черпають натхнення з традиційної косовської кераміки XIX ст з її неповторними сюжетами чи зелено-жовтими барвами поливи. Але тематика його творів часто буває нетрадиційна: це химерні тварини, навіть динозаври, а також звичні побутові речі, які  інтерпретуються по-новому. Художник вважає, що традиційне мистецтво не повинно бути законсервоване; важливим є його переосмислення, осучаснення. Для митця необхідно постійно розвиватися, рухатися вперед, спілкуватися з іншими митцями. Саме для цього у 2018 р. Сергій започаткував міжнародний пленер керамістів «Золоте Горно», що проходить у Косові. Цей захід дав неймовірним поштовх як для творчості самих учасників, так і для популяризації місцевої художньої кераміки, став шансом розповісти світові про цей унікальний край.

Бо життя на Гуцульщині у ХХІ столітті зовсім не схоже на казку. Цей регіон потерпає від багатьох проблем сучасності – забруднення докілля, урбанізації, міграції, високого рівня безробіття. Кількість людей, які можуть заробити на життя ремеслами та сільським господарством, постійно зменшується, молодь часто переїжджає у великі міста, щоб ніколи не повернутися. Традиційні ремесла можуть бути втрачені протягом десятиліть.

На щастя, є люди, які любить Гуцульщину і хочуть, щоб вона розвивалася як туристичний і культурний центр. Саме їм належить задум створити у Косові Центр карпатської культури, який об’єднає митців, стане платформою для взаємодії та творення нових ідей а також популяризації культурних цінностей і залучення місцевих громад до управління культурними ресурсами. Проект «Світ Карпатських розет — заходи із збереження унікальності культури Карпат» (ROSETTES) – це шанс для Сергія та інших талановитих художників і майстрів по обидві сторони кордону.

«У Косові є запит на створення сучасного культурно-креативного мистецького простору. І він покликаний продукувати на основі інтерпретації наявної спадщини новий погляд, нові тренди, високу мистецьку культуру, креативну економіку», – переконана Роксолана Барчук, керуюча справами Косівської районної ради.

Для облашування Центру ведуться роботи з реконструкції колишнього Килимового цеху, що був свого часу найбільшим у Європі підприємством художніх промислів, але, на жаль припинив свою діяльність на початку 90-х років минулого століття. У рамках реалізації проекту приміщення отримає нове життя – буде облаштовано виставковий зал, поліфункціональний конференц-зал, зали для майстер-класів з народних ремесел, адміністративний офіс, лаунж-зону. Подібні центри буде створено у Колочаві (Закарпаття) та Уричі (Львівська область) та в селі Бистре (гміна Балігруд, Ліський повіт, Підкарпатське воєводство) у Польщі.

….У серпні 2019 року Сергій провів перший  семінар з кераміки у рамках проекту ROSETTES. Він продемонстрував усі етапи творення традиційних керамічних кахлів, тарілок, специфіку кольористики косівської, пістинської та кутської кераміки, а також дав можливість кожному відчути себе гончарем: зліпити свою унікальну миску або чашку, а також запроектувати тарілку. «Косівщина вражає, кераміка закохує в себе, а атмосфера і гори змушують повернутися сюди знову» – захоплено ділилась враженнями одна з учасниць. Але це лише початок довгої історії про карпатські розети…

https://www.pbu2020.eu/ua/news/1297


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту